Κεντρική σελίδα Περιεχόμενα

Ειδήσεις
Έκθεση Ζωγραφικής

Ο   ΤΟΠΟΣ   ΜΑΣ

Στο Νομό Τρικάλων και σε απόσταση 30 χλμ. βόρεια της Καλ/κας , με την οποία συνδέεται οδικώς , βρίσκεται το Σκεπάρι .Είναι χτισμένο σε υψόμετρο 560μ στις πλαγιές των Αντιχασίων , σε περιβάλλον με ιδιαίτερη φυσική ομορφιά .
Στα βόρεια όριά του διέρχεται ο παραπόταμος του Πηνειού Ίων με σημερινή ονομασία Μουργκάνι , ο οποίος αποτελούσε  ελληνοτουρκικά σύνορα πριν το
1913 . Νότια έχει το θαυμαστό έργο της φύσης , τους βράχους
των Μετεώρων , ανατολικά το ομώνυμο με τον ήρωα της
επανάστασης του 1821 χωριό Βλαχάβα και δυτικά το Γάβροβο .
Έχει πληθυσμό 201 κατοίκους και ανήκει στο Δήμο Χασίων.

Ιστορικά στοιχεία έχουμε λίγα .Γνωρίζουμε ότι η περιοχή αποτελούσε βακούφιο των Μοναστηρίων των Μετεώρων . Απαλλοτριώθηκε στα τέλη της δεκαετίας  του 1920 . Κατά την απογραφή του 1928 αριθμούσε 379 κατοίκους και διέθετε ταχυδρομικό γραφείο , δημοτικό σχολείο και γεωργικό πιστωτικό συνεταιρισμό .Ο οικισμός παλαιότερα ήταν χτισμένος στη θέση Παλιοχώρι . Αργότερα για ανεξακρίβωτους λόγους μεταφέρθηκε στη σημερινή του θέση . Κατά τη Γερμανική κατοχή κάηκε από τους Γερμανούς το 1943 και ξανακάηκε ολοσχερώς το 1944 .
         Πρίν το Β΄παγκόσμιο πόλεμο είχε αυτάρκη αγροτική οικονομία . Κάθε νοικοκυριό στηριζόταν στην οικοτεχνία . Κατασκεύαζαν μάλλινα  και υφαντά αξιοποιώντας την πρώτη ύλη , το μαλλί , που διέθεταν από τα κοπάδια . Καλλιεργούσαν τη γη μεταφέροντας απο γενιά σε γενιά ήθη , έθιμα , μνήμες .Κύρια απασχόληση των κατοίκων μέχρι σήμερα είναι η κτηνοτροφία . Στις δεκαετίες του 1960 και 1970 μεγάλος αριθμός κατοίκων μετανάστευσε στα μεγάλα αστικά κέντρα καθώς και στη Γερμανία και Αυστραλία . Ποτέ όμως δεν κόπηκαν οι δεσμοί με την ιδιαίτερη πατρίδα .
          Η κατάφυτη ορεινή περιοχή προσφέρει εικόνες ήρεμης ομορφιάς και ονειρεμένου τοπίου στους επισκέπτες . Εδώ ανακαλύπτουν μονοπάτια μέτριας και μεγαλύτερης δυσκολίας προς Αρκούδα , Παλιοπαναγιά  ,  ΄Αγιο  Γιάννη , Μετέωρα , Καλαμπάκα . Οι επισκέπτες  γεύονται τοπικές λιχουδιές όπως είναι το χοιρινό , το κατσικάκι , το αρνάκι , οι τραχανάδες , οι νοστιμότατες πίτες και η φέτα . Επίσης μπορούν να δοκιμάσουν το τοπικό κρασί και τσίπουρο .
            Τοπικές εκδηλώσεις έχουμε τον πανηγυρισμό της εκκλησίας του χωριού , της Αγίας Τριάδας , όπου στήνεται καζάνι με φαγητό και το Δεκαπενταύγουστο με λαϊκό πανηγύρι όπου  συγκεντρώνονται οι απανταχού Σκεπαριώτες και πλήθος κόσμου .Τηρούνται ακόμα ζωντανές οι παραδόσεις  και τα έθιμα της Πρωτοχρονιάς με τα γνωστά ροκαντζάρια , του Πάσχα με τους παραδοσιακούς χορούς , του κλείδωνα , του γάμου .

Ευχαριστούμε την κυρία  Μάρθα Ζησοπούλου  για όλα  τα  στοιχεία
Τελευταία τροποποίηση: 23/01/07